polecam - książkę

Jeśli chcesz się rozwijać, ucz się od najlepszych. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Dana osoba może Cię nauczyć tylko tyle, ile sama umie. Po co tracić czas na wędrówkę dookoła skoro można iść prosto przed siebie?

Poniżej znajdziesz pozycje książkowe, które szczerze Ci polecam. Dla mnie były punktem zwrotnym w życiu. Każda z nich przyczyniła się do tego, że swoje życie uczyniłam jeszcze bardziej kolorowym, ciekawym i szczęśliwym. A mój rozwój - poszybował. Za każdym razem wydawało mi się, że "bardziej już nie można", a każda kolejna pozycja uświadamia mi, jak bardzo się myliłam. O.. jak bardzo się myliłam :)

Polecam Ci książki w dwóch kategoriach. 

  1. Rozwój
  2. Biznes

Sukcesywnie będę tu dodawać nowe pozycje. Jeśli chcesz podzielić się ze mną refleksją na temat danej książki i/lub polecić mi inną - napisz do mnie. Chętnie odpowiem.

Rozwój

Glogaza Joanna - Slow fashion. Modowa rewolucja

Nigdy nie sądziłam, że sięgnę po taką pozycję. Chyba jej tytuł do mnie nie przemówił. Jednakże, skuszona rekomendacją przyjaciółki - zrobiłam to. I nie pożałowałam swojej decyzji ani przez minutę. Jest to kolejna książka, która w świetny sposób pokazuje, jak wprowadzić minimalizm w swoim życiu i co w nim tak na prawdę chodzi, tylko, że na przykładzie ubrań ;) Jest swoistym kompedium wiedzy o tym, jak wybrnąć z całej szafy ubrań, z której i tak nie ma czego założyć, znaleźć swój wyróżniający styl i nie marnować czasu na bieganie po sklepach. Napisana bardzo zwyczajnym, przyjemnym językiem, przez dziewczynę, która bardzo zna się na tym, co robi i nie stara Ci się wmusić jakichś "złotych rad", czy magazynowych stylizacji, tylko dzieli się swoim (jak by nie było - bogatym) doświadczeniem. Dla mnie bardzo zaskakująca i cenna. Ze względu na zawartość i styl - bardziej trafi do kobiet. :)

Mularczyk-Meyer Anna - Minimalizm po polsku. Czyli jak uczynić życie prostszym

Książka bardzo przemyślana. Pokazująca dojrzałość i zdrowe podejście autorki do tematu. Faktycznie odnosząca się do polskich warunków i polskiej mentalności (zbieractwo, "przyda się"), co jest dla mnie bardzo dużym plusem (nie jest to amerykański poradnik "jak uczynić życie lepszym"). Pokochałam ją za autentyczność (autorka podzieliła się swoją historią od zakupoholiczki do świadomej prostoty), inspirujące przykłady i "pudełko mięczaka" (pudełko na rzeczy, z którymi twierdzisz, że nie możesz się rozstać i kiedyś te rzeczy się przydadzą). Bardzo cenne jest holistyczne ukazanie tematu, tj., że minimalizm to nie tylko "pozbywanie się przedmiotów", ale porządkowanie swojego życia i wybieranie tego, czego faktycznie potrzebujesz - w każdej sferze. Zdecydowanie polecam!

Alfa Human - Mateusz Grzesiak

Książka ważna, wymagająca. Układająca w głowie główne kwestie rozwojowe: przekonania, emocje, wartości, otoczenie, itp. Nic w niej "nowego" dla kogoś, kto aktywnie się rozwija, lecz plasuje się dalej na wysokim poziomie. Treściwa, konkretna, jasna (jeśli masz już jakieś podstawy, np. jesteś po lekturze Robbinsa). Dla początkujących otworzy oczy, dla bardziej zaawansowanych - poukłada w głowie/odświeży. Napisana "w stylu grzesiakowym", a więc trudno ją czytać gdzieś "w przelocie" ze względu na wielopoziomowość zawartych tam przemyśleń.

Zdrowa dusza

Nie jest to klasyczne bombardowanie wiedzą, które dotychczas ceniłam, ale spokojna, ułożona wiedza, która systematyzuje pewne rozwojowe kwestie. Wielki plus dla tej książki za jasne i proste wytłumaczenie kwestii tego, że wszystko w życiu ma swój cień, swoją drugą stronę oraz co z tego wynika, na jakiej zasadzie dobieramy ludzi w swoim otoczeniu, a także dlaczego niektórzy nas drażnią. Książka zawiera narzędzie, które pozwala poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. Myślę, że dzięki temu będzie szczególnie przydatna osobom, które swoją drogę z rozwojem zaczynają. Dla zaawansowanych zawodników będzie to przyjemne poskładanie/odświeżenie wiedzy, którą już mają :)

Kaz Cooke - Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach

Tak sobie patrzę na półkę z moimi książkami i nagle mnie piorun trafił! Tyle książek Wam poleciłam a o tej na śmierć zapomniałam! Książka kupiona na prezent, arcy-genialna! Z niesamowicie dużą dawką sarkazmu oraz humoru, zdrowego podejścia do wszystkiego, co z ciążą związane, bez cukierkowego słodzenia, oprawiona w ramy realności (z nią te wszystkie medyczne rzeczy nie są wcale trudne) - dla każdej matki, jak i ciotki, coby trochę zakwasić ten zachwyt :)
Obserwując grupy i fora skupiające młodych matek - śmiem twierdzić, że jest to lektura obowiązkowa. :) Kto przeczyta - z pewnością nie pożałuje :)

Dodaję do kategorii ROZWÓJ bo niesamowicie ustawia blaszki w głowie :)

Duhigg Charles: Siła Nawyku

Jeśli szukasz naukowego potwierdzenia, które jednoznacznie powie, że musisz robić daną czynność przez np. 30 dni, aby stała się nawykiem - to ta książka jest dla Ciebie! Tutaj tego nie znajdziesz. :) Książka z mnóstwem przykładów opartych na wynikach naukowych badań opisanych bardzo jasnym i wciągającym językiem. Zawiera trzy części, z czego każda przedstawia inne spectrum tematu. Od najbardziej wąskiego podejścia, które tłumaczy, "jak to działa" aż do momentu, jak firmy zarabiają na naszych nawykach. Pozycja bardzo uświadamiająca, która sprawia, że odpowiednie zapadki uruchamiają się w głowie i zaczynasz rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Bardzo miło zaskoczyło mnie podsumowanie. Zdecydowanie książka warta przeczytania. Bardzo zmieniła moje podejście do tematu. :)

Pozycja do nabycia np. tutaj: http://www.czytam-to.pl/sila-nawyku-charles-duhigg.html

Koenig R. Karen - Grzeczne Dziewczynki Kończą z Nadwagą

Rewelacyjna książka! Z dużą dawką humoru, zdrowej ironii, która odkrywa nawet najbardziej ukrywane myśli i zachowania - podejrzewam, że większości kobiet. Bardzo prosta, bardzo dosadna (dowiedziałam się, że z moim poziomem troszczenia się o innych i martwienia się o nich powinnam już kupić sobie krzew ciernisty i zapisać się na kurs robienia korony cierniowej :D) i bardzo potrzebna. Pozwala odnaleźć się w świecie oczekiwań, wychowania, które przygotowało nas do roli kur domowych a nie kobiet, o które chce się zabiegać. Chociaż mało traktuje o samym odżywianiu, na co wskazywałby tytuł to zdecydowanie polecam ją każdą częścią siebie! Nauczyłam się z niej bardzo wiele. O sobie, o relacjach, jakie mam, a jakie chciałabym mieć i dużo o kobiecości.

Beattie Melody: Koniec współuzależnienia

Świetna pozycja dla tych, którzy są zbytnio związani/uzależnieni z /od rodziców i rodziny. Konieczna lektura, jeśli swoją rodzinę stawiasz przed sobą, jesteś na niemal ich każde zawołanie, ich problemy są w stanie zepsuć Ci cały dzień a ciągłe bycie w "stanie czuwania" (gdyby się coś działo, gdyby ktoś czegoś potrzebował) nie pozwala Ci wyjechać na dłużej niż tydzień bez poczucia winy. 

Bardzo przyjemnie napisana. Mnóstwo uzdrawiających rzeczy można z niej wynieść.

Zurhorst Eva Maria: Kochaj siebie a nieważne, z kim się zwiążesz

Ani okładką, ani wyglądem ta książka nie oszałamia. Jednak zawartość to taka perełka: dla singli, dla ludzi w związkach - tych lepszych i tych, w których już dawno się nie wiedzie. Fenomenalnie tłumaczy zawiłości związku: dlaczego szukamy wciąż nowych partnerów, dlaczego wolimy wejść w nowy związek niż pracować nad obecnym i skąd bierze się zdrada? 

Fantastycznie wyprowadzona teza, że możemy być szczęśliwi w związku z kimkolwiek chcemy a cały sukces zależy od naszego wnętrza. 

Mateusz Grzesiak - Ego-rcyzmy

Książka trudna - nie będę kłamać. Ktoś, kto nie jest zbyt głęboko w temacie rozwoju osobistego może szybko się znudzić, ponieważ Mateusz nie ceregieli się, aby tłumaczyć konkretne pojęcia. Czytając ją, powinieneś mieć już pewien zasób wiedzy nt. osobowości i tego, w jaki sposób działają.
Jednak książkę polecam całym sercem! Jest to kopalnia wiedzy i otwiera oczy na mnóstwo kwestii, a co lepsze - Ci, co umieją czytać między wierszami szybko wyciągną, jak sobie poradzić z ciągnącymi się za nimi problemami w życiu.
Z pewnością będę czytać tę książkę drugi raz :)

Craddock Maggie - Geny władzy

Świetna pozycja, dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać i/lub lubią psychologię (choć wcale takim językiem nie jest napisana)! :)

Polecam absolutnie każdemu, niezależnie od stanu wiedzy. Tytuł jest mylący, bo książka opisuje 4 główne osobowości, które różnicują ludzi. Opisane są jako: zadowalacz, inspirator, czaruś i rozkazodawca. Książka absolutnie powala i pokazuje, dlaczego jedni bardziej skupiają się na innych niż na sobie chcąc ich zadowolić, a drudzy np. przedkładają większe dobro nad interes osobisty. Tłumaczy, jak to się dzieje, że są osoby, które potrafią sobie wszystkich zjednać a inne żyją w świecie zasad. 

Pozycja bardzo rozwijająca, uświadamiająca i napisana bardzo fajnym językiem.

Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić twoje życie

Absolutnie świetna książka dla wszystkich, którzy mają dość sytuacji, w których zaczynają coś robić, ale nie udaje mi się skończyć/wytrwać (ćwiczenia, porządki, zdrowe jedzenie, spanie, wstawanie, wszystko inne :)). I nie.... nie jest to kolejna książka z serii "musi nastąpić przełom", jakaś wielka zmiana i od tego momentu wszystko będzie inaczej... ;)
Mi osobiście pomogła z wieloma rzeczami. Już rozumiem, dlaczego Japończycy są w niej tak zakochani (zaraz oprócz TQM) i zarazem... jak to się dzieje, że są szczupli, efektywni i niezwykle kreatywni :)

Pigneur Yves, Osterwalder Alexander, Clark Timothy - Model biznesowy Ty

Wraz z ilością przeczytanych książek odczuwam, że trudno mnie zaskoczyć i staję się coraz to bardziej wymagającym czytelnikiem. I bardzo dobrze! Tym samym mogę Ci polecić na prawdę wartościowe pozycje.

Hmm... dla mnie ta książka jest niesamowita. Jest przejrzysta, jasna, kolorowa, ładna. Nie jest przeładowana treścią. Fachowe terminy tłumaczy językiem, z jakiego potrafi skorzystać każdy. Jak dla mnie szczególnie wartościowe są zawarte w niej ćwiczenia, dzięki którym ja sama nakreśliłam kierunek w swoim życiu. Tak, wiem, co mnie pasjonuje, a z racji, że jest tego wiele - to zadanie nie było (wcześniej) takie łatwe :)

Polecam tę książkę każdemu, niezależnie na jakim jest etapie poznawania siebie, czy też rozwoju swojego biznesu. Książka idealnie nadaje się do tych dwóch dziedzin. Prostota i konkret - myślę, że to jej dwa największe atuty. Zawiera sporo wartościowych odnośników.

David Allen - Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Książka sama w sobie prosta, jednak niezwykle skuteczna. Pozwala raz na zawsze uporać się z tym, co nam w głowie zalegało "do zrobienia" już od wielu, wielu dni/miesięcy/lat. Nie ma się co nad nią rozpisywać. Jak chcesz w końcu ogarnąć listę nieskończonych rzeczy w życiu - kup, zastosuj, poczuj ulgę wolnej głowy :)

Michael Heppell - Jak zaoszczędzić godzinę dziennie?

Napisana w taki sposób, że humor miesza się ze zdroworozsądkowym podejściem do życia, co stanowi wielki atut. Świetnie się czyta w całości, choć równie dobrze można wybrać tylko interesujące nas rozdziały. Bardzo obrazowo przedstawione sposoby na to, jak zaoszczędzić nie tylko godzinę dziennie :) Mnóstwo praktycznych (!) wskazówek. Dla mnie najważniejsza jedna - jak uporać się z pisemną "to do" listą tak, by nie wykreślać i nie przepisywać kolejnego dnia, od nowa, na drugą kartkę tego, co tam jeszcze pozostało... :)

Buckingham Marcus - Stand out

Podobnie jak poniższa pozycja, pozwala na wykonanie testu. Pokazuje Twoje 2 główne silne strony spośród kilkudziesięciu. Analogicznie, dostajesz raport (kilkanaście stron w .pdf) na temat tego, co Cię cechuje, co możesz zrobić, aby wejść na kolejny level swoich umiejętności oraz jak mówić o sobie, aby np. podkreślać swoje atuty podczas rozmowy o pracę. Bardzo pożyteczne!

Rath Tom - Strengths Finder 2.0

Często nie korzystamy ze swoich talentów, bo najzwyczajniej w świecie o nich nie wiemy. Niby kto miał nam je uświadomić, skoro dookoła częściej słyszymy słowa krytyki niż pochwały?

Książka zawiera kod pozwalający na zrobienie testu (choć ona sama jest po angielsku, test ma możliwość wyboru języka, w jakim chcemy go zrobić, jest też PL), po którego wykonaniu dostajesz informację o 5 Twoich najsilniejszych talentach spośród 34 dostępnych. Otrzymujesz także raport, który szczegółowo prezentuje Ci opis tych talentów. Wszystkie są zaś opisane w książce.

Test niezwykle otwiera oczy na dosłownie nasze życie.

Dale Carnegie - Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Kolejna pozycja Dale Carnegie. Czytałam ją z zapartym tchem kilka lat temu. Pamiętam, że raz wzięłam ją do pracy, a potem nie mogłam się oderwać i ciągle ukradkiem ją czytałam. Fenomenalna. Uzmysłowiła mi mnóstwo kwestii. A wskazówki i rady zawarte w książce wprowadziłam od razu w życie i nie pamiętam, kiedy ostatni raz się stresowałam.

Przypomina mi, że nasz umysł ma nieograniczone możliwości a nasze przekonania mogą nam tak samo szkodzić, jak i pomagać. Czemu więc nie skorzystać i nie cieszyć się życiem każdego dnia? :)

Anthony Robbins - Obudź w sobie olbrzyma

Potężna książka. Niemal 700 stron za tak śmieszne pieniądze (zarówno w relacji do ceny, jak i do zawartości). Tej książki nie można pożyczyć, ją trzeba mieć. Czyta się ją z ołówkiem/mazakiem i non stop zakreśla różne fragmenty. Nie dziwię się, że Anthony po jej napisaniu ma tylko kilka nowych pozycji, on nie musiał już pisać. 

Bardzo prosty język, niezwykle sugestywny i otwierający głowę na cały ogrom wiedzy związany z ludzką psychiką. Wiele ćwiczeń do zastosowania od razu. Efekt w życiu - natychmiastowy.

Dale Carnegie - Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Jeśli nigdy nie czytałeś jego książek - koniecznie to zmień. Jeśli już znasz tego autora - bez wahania sięgnij po tę pozycję. Mnóstwo praktycznej wiedzy, lekki język, co kilka zdań i okrzyk "no tak!", czyli kolejne odkrycie czegoś, co niby wiemy.

Fantastyczna książka - autor niesamowity.

Biznes

Jacek Walkiewicz: Pełna moc możliwości

Książka głęboka, niebanalna, dojrzała. Nie jest to poradnik, nie jest to zbiór ćwiczeń rozwojowych. Jest zestawem przemyśleń o życiu, nt. życia. Ja chłonęłam ją całą sobą. Była dla mnie jak zwykła-niezwykła rozmowa z prostym człowiekiem. Dokładnie taka, jakie uwielbiałam, kiedy byłam dzieckiem i mogłam porozmawiać ze starszymi panami, co to o życiu wiedzą już dużo. Uspokaja rozkołatane serce, dodaje siły, umacnia. Jest to taka skondensowana dawka "prawd życiowych". Zbiór lekcji życiowych, które może zrobić ktoś, kto przeżył już wiele i zrozumiał, po co te lekcje były. Zdecydowanie polecam osobom, które lubią się zastanowić nad tym wszystkim, co nas w życiu spotyka. 

Kiyosaki Robert: Bogaty ojciec, biedny ojciec

Bardzo dobra książka dla tych, którzy są na początku drogi pt. "inteligencja finansowa". Fajnie napisana. Szczególnie historia bogatego/biednego ojca. Dalsza część, szczególnie dla kogoś, kto już pracował z przekonaniami dot. pieniędzy może być bez efektu "wow". Uczy przede wszystkim myślenia o pieniądzach, bogactwie i kładzie nacisk na jedną strategię biznesową milionerów.

Bardzo polecam początkującym.

Homo Creativus. 40 Technik podkręcania umysłu

OMG! Nie pamiętam książki, która byłaby w stanie rozpalić moje serce do czerwoności w ciągu dwóch godzin! Która po kilkunastu stronach zawładnęła mną. Która w 14 rozdziale sprawiła, że pękło a zarazem narodziło się w mojej głowie coś wielkiego! Która nie dała mi odejść i zostawić jej na potem, choć przecież w tym momencie mam pierdylion ważniejszych spraw na głowie! Która tak doskonale uświadomiła mi, w czym rzecz i dała takiego kopa, że boję się, że nie skończę tego pisać.

 

A wiecie co jest najlepsze? Że ta książka wcale nie jest o tym "jak być kreatywnym"! A może jest? Nie wiem. Zresztą, nie mam czasu! Lecę działać!

Barry Schwarz - Paradoks wyboru

Książka, która wywarła na mnie wielkie wrażenie i pozwoliła zrozumieć wiele procesów zakupowych. Świetna zarówno dla managerów/osób zajmujących się marketingiem, sprzedażą, obsługą klienta, jak i też do własnego poczytania. Napisana w sposób prosty, w fajnym tonie, bardzo miło i szybko się ją czyta. Zdecydowanie polecam!

Van den Bergh Joeri, Behrer Mattias - Jak kreować marki...

Dla mnie świetna ze względu na fajny i niezwykle prawdziwy opis tego, jacy są dzisiejsi młodzi ludzie. Jak się zachowują, dlaczego i co jest dla nich w życiu ważne. Pomocna w tworzeniu strategii marketingowych, jeśli Twoimi klientami są własnie studenci i ludzie w wieku zbliżonym +/-.

Pozostała część książki - raczej dla osób, które przygodę z marketingiem zaczynają. 

Ariely Dan - Potęga irracjonalności

Świetnie się czyta. Pozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się ekonomią behawioralną, jak też dla tych, którzy chcą poczytać nt. badań nad ludzkim zachowaniem w miejscu zakupu.

Dan dał też mega inspirujące wystąpienie na TEDx. (filmik dostępny także z napisami w języku polskim). Jego wystąpienie możesz zobaczyć tutaj. 

Chris Anderson - Za darmo

Fantastyczna książka. Dosłownie pokazuje, jak ten świat jest zbudowany i jak to jest, że choć nie płacimy za pewne produkty/usługi - firmy na tym zarabiają. Sporo rzeczy uzmysławia, a kto bardziej bystry - od razu może wyciągnąć wskazówki dla swojego biznesu by uczynić go bardziej zyskownym. Szczególnie, jeśli jest to biznes internetowy.                                                  

"Długi ogon" - choć bardzo mądra książka jest o wiele trudniejsza, choćby ze względu na język.

Szukaj
Newsletter
Kategorie
More
Golden Line Linked in Pinterest
Inspired me!
Facebook
góra strony
zBLOGowani.pl