09lisZabawa w lustro
Zabawa w lustro

Kiedy jest się dzieckiem nie za bardzo rozumie się to wszystko, co dzieje się dookoła. Ona też tego nie rozumiała. Dorośli też nie za bardzo chcieli jej mówić o wszystkim i wszystkiego tłumaczyć. W końcu dorośli mają "swoje sprawy" i ty "i tak tego nie zrozumiesz" bo "jesteś jeszcze za mała". W dodatku oni są ciągle zajęci robieniem mnóstwa rzeczy "dla Ciebie", których ty w ogóle nie potrzebujesz. Każdy więc dzień pokazywał jej, że nie zrozumiesz zadając tylko pytania. Pytała, ale odpowiadali od niechcenia, zbywali ją, odkładali rozmowę na potem, a potem nigdy nie nadchodziło. Nie zawsze mówili prawdę. Wiedziała to, choć nie rozumiała. 

Kiedy nikt nie chciał jej słuchać bawiła się w ulubioną zabawę, którą zwykła nazywać "lustro". Była to najważniejsza zabawa w jej życiu. Ale o tym dowiedziała się dużo, dużo później. Kiedy się tak bawiła stawała się niewidzialna dla innych. Siadała z boku, nic nie mówiła i tylko obserwowała. Później, kiedy dorosła lubiła siadać w kafejce, tuż przy oknie, "wyłączać dźwięk" i tylko obserwować. Widziała zachowania i uczyła się czytać z mowy ciała, obserwowała i starała się zrozumieć nie zadając pytań. Ludzie i tak rzadko wiedzą, dlaczego coś robią. Zazwyczaj starają się zracjonalizować to, o co pytasz. Nie chciała więc polegać na tym, co tylko słyszy.

Kiedy tak siedziała i obserwowała widziała dużo, bardzo dużo. Ludzie są tacy różni. Zaskakujący. Dziwni. Przewidywalni. Nieodgadnięci. Wiele myśli przychodziło jej do głowy.

Jedni są biedni, drudzy bogaci, jedni szczęśliwi, choć nic nie mają, inni skaczą z okien mając wszystko, jednym zależy na przebywaniu z ludźmi, innym na posiadaniu przedmiotów, dla jednych pogodzenie prowadzenia domu i założenie rodziny to szczyt marzeń, inni pracują w najświetniejszych firmach i wciąż mają za mało. Nie mogła tego pojąć. I nikt nie potrafił jej tego wytłumaczyć. Ba, nawet nikt nie chciał. Nikt oprócz niej też tego nie zauważał. Ludzie dzień w dzień podążali tymi samymi ścieżkami nie próbując nawet zastanowić się, dlaczego tak robią. Podczas gdy dosłownie obok nich zawsze był ktoś, kto robił coś inaczej i miał to, czego ten ktoś blisko szukał mówiąc "nie da się".

Wiele razy widziała, że jedna sytuacja w oczach różnych ludzi wygląda zupełnie inaczej. Oni byli za bardzo zajęci kłóceniem się, wykrzykiwaniem swojego zdania, żeby zacząć się słuchać i zrozumieć, o co chodzi tej drugiej stronie. 

Jak to fajnie było wyłączyć się i tylko patrzeć. Patrzeć i słuchać. Nic nie mówić. Dzięki temu nauczyła się bardzo wiele. A przede wszystkim zrozumiała, że zawsze jest więcej niż jedno wyjście z sytuacji, zawsze jest więcej sposobów myślenia, niż tylko ten jeden, najczęściej słyszany dookoła, zawsze jest ktoś, od kogo można nauczyć się, jak zrobić coś lepiej. 

Ona uwielbiała obserwować najlepsze osoby w danej dziedzinie i starać się je naśladować, już jako mała dziewczynka. Zawsze wynajdywała pozytywne strony z jakiejś sytuacji, jak jej mama, chciała być silna, jak jej nauczycielka od polskiego, oczytana jak wychowawczyni w szkole, stanowcza, jak jej ulubiona fryzjerka, być w stanie tak rozumieć psychologię człowieka, jak ona, umieć tak swobodnie rozmawiać z ludźmi, jak jej najlepsza przyjaciółka. Tych przykładów było wokół niej mnóstwo. Każdy miał coś w sobie, co jej się podobało. Uwielbiała się od nich uczyć. Była zafascynowana tym, jak potem wszystko w życiu się szybko zmienia. 

Dzięki tej zabawie zdała sobie sprawę, że ludzie nie muszą być wcale idealni, aby być wyjątkowi. Każdy ma w sobie coś unique. Możesz wybierać, co Ci się podoba u wielu ludzi a nie być kopią jednej. Uczyć się od nich tego, co mają w sobie najlepsze, co im pochlebia a Ciebie rozwija.

Wiedziała, że ta zabawa była dobra. Pragnęła nauczyć jej innych, lecz dorośli rzadko chcą słuchać. Jeszcze trudniej kogoś, kto w ich oczach jest tylko dzieckiem i tylko z tego względu nie może mieć racji.

Gdyby tylko wiedzieli, że nie chodzi o to kto mówi, ale co mówi...

 

powrót
Szukaj
Newsletter
Kategorie
More
Golden Line Linked in Pinterest
Inspired me!
Facebook
góra strony
zBLOGowani.pl