28lutGorzko o przyjaźni
Gorzko o przyjaźni

Każdy, kto doświadczył w swoim życiu prawdziwej przyjaźni wie, ile ona wnosi w nasze życie. Nie ma sensu pisać na ten temat elaboratów, skoro każdy jest tego świadom. Jednak przyjaźń może też uczyć, tak samo, jak każdy związek (żeby być poprawną politycznie powinnam napisać relacja), czasem gorzko, czego już nie dostrzegamy. 

Prawdziwa przyjaźń. Ta swoboda i pewność, że niezależnie od wszystkiego jesteś akceptowany. Nie ważne, czy jesteś chory a Twoja twarz wygląda jak rozgrzany wulkan, czy masz syndrom "dnia wczorajszego", kiedy nawet kot chodzi za głośno, albo jesteś przed okresem i zalewasz się łzami nad losem trzecioplanowego bohatera jakiegoś filmu. Twojego przyjaciela nic nie zdziwi. Będzie zawsze. Znacie się jak łyse konie, zjedliście już nie jedną beczkę soli razem, mnóstwo rzeczy zrobiliście w swoim życiu wspólnie. Jednak, żeby Wasz związek nie był patologiczny, wiesz, że potrzebujecie innych ludzi. Innych znajomości. Potrzeba ciągle tego zastrzyku świeżej energii. Dzięki temu Wasza relacja wciąż się rozwija. Stajecie ciągle przez nowymi wyzwaniami, tym samym ciągle udoskonalacie Waszą przyjaźń. 

Źródło: Pinterest

Jednak spójrzmy na to wszystko trochę z dystansu. Każde z Was ma swoje życie, spotykacie się od czasu do czasu, aby przerobić "głębsze tematy". Nie przeżywacie już wszystkiego wspólnie, bo zwyczajnie wiecie, co dana rzecz dla tej drugiej strony znaczy. Więc zaczynacie przeżywać pewne kwestie z innymi. Odkrywacie, że inni też mają fajny punkt widzenia, inny, świeży. Wcześniej tak o tym nie myśleliście. Dzięki innym znajomym możecie bardziej przeżywać inne pasje, których nie mogliście z przyjacielem - wychodzicie na inne koncerty, do kina na inny film, itd. Bądźmy szczerzy, Twój przyjaciel Cię akceptuje w całej okazałości, ale to nie znaczy, że zaraz wszystkie pasje musicie podzielać wspólnie. On jest Twoim przyjacielem, ale nie idealną kopią. Dlatego widzisz, że aby w pełni się rozwijać potrzebujesz kontaktu z nowymi ludźmi. Jezioro, do którego przestaje wpływać świeża woda szybko zamienia się w staw. 

I tu właśnie jest ta magiczna lekcja. Bo dojrzała przyjaźń wygląda trochę jak dojrzały związek kobiety i mężczyzny. Wszyscy wiedzą, że starać się trzeba cały czas, ale mało kto to robi. 

Kiedy przyjaźń jest dojrzała - to fantastyczne uczucie. Istnieje jednak realna pokusa, że skoro jest tak dobrze, to spuścisz trochę z tonu. W końcu Ty masz swoje życie i swoje cele, Twój przyjaciel swoje. Widzisz, że atrakcje zapewniają mu inni, więc uważasz, że Ty już nie musisz. A przynajmniej nie tak często. Jednak to jest pierwszy krok do zepsucia tego, co tyle lat budowaliście. 

Choćby nie wiem, jak silna byłaby Wasza przyjaźń, nie oczekuj, że Twój przyjaciel długo wytrzyma, jeśli będzie dla Ciebie w większości przypadków tylko "ścianą płaczu". Czyli romanse i endorfinki to ja mam z innymi, a jak mi jest źle to zawsze mogę przyjść do niego. Bo on najlepiej mnie zrozumie. Nie, tak to nie ma. Nikt nie jest masochistą. Jak chcesz brać, to musisz też umieć dawać. A  skoro się już tyle znacie, to o tyle Wam łatwiej (choć z drugiej strony - o tyle trudniej). Nie zapominaj, że Twój przyjaciel ma także potrzeby. Tak, inne, aniżeli tylko bycie dla Ciebie podporą i wsparciem. I o tym też pamiętaj. 

Wasza przyjaźń to nie stan, ale process. Tu ciągle trzeba nad tym pracować i wznosić się na kolejne level'e. I super, że już razem tyle przeżyliście. Ale nie oglądaj się za siebie tylko pomyśl, co jeszcze możecie zrobić razem. Tak, inni znajomi też Wam są potrzebni, ale jeśli chcesz, aby Wasza przyjaźń się rozwijała, nie zapominaj, że oprócz podawania sobie chusteczek i rozmów do 4 nad ranem, czasem potrzebujcie zrobić coś spontanicznego. Coś nowego. W przyjaźni, tak jak w związku, też trzeba się zaskakiwać. I każde ognisko, do którego kolejne drwa nie są dokładane, kiedyś wygaśnie. 

Dlatego dzisiejszy wpis dedykuję wszystkim, którzy mają swojego przyjaciela i zależy im na tej relacji. Ja wiem, że Wy o tym wszystkim wiecie, ale wiedzieć a robić to dwie różne rzeczy. 

Jest to gorzka lekcja, ale działa tak samo, jak gorzka czekolada - ma najwięcej wartości odżywczych :)

 Friendship Quote

Źródło: Pinterest

 

powrót
Szukaj
Newsletter
Kategorie
More
Golden Line Linked in Pinterest
Inspired me!
Facebook
góra strony
zBLOGowani.pl